Ferice de cei saraci

Citeam acum cateva zile ca in Romania post decembrista s-au construit 3000 de biserci. Intr-o prima faza ai putea crede ca lumea e cuprinsa de evlavie, ca practica religioasa e o filosofie de viata in coltul asta de Balcani si ca locuitorii acestei tari exclama “aleluia” atunci cand le cade ceva pe picior, cand sunt prinsi in trafic sau cand alarma unei masini nu-i lasa sa doarma. E doar o falsa impresie. Nu inteleg de ce nu s-au construit 3000 de camine de batrani, orfelinate, cantine de saraci sau scoli pentru copii nevoiasi. Oamenii astia cred ca niste cladiri mari si intunecoase ii vor mantui. E si aici un troc. Dormi mai linistit cand ai o catedrala.

catedrala din targoviste

catedrala din targoviste

catedrala din targoviste

catedrala din targoviste

catedrala din targoviste

catedrala din targoviste

catedrala din targoviste

catedrala din targoviste

21 thoughts on “Ferice de cei saraci”

 1. DE ce-mi iei domle cuvintele din gura?Iar imi faci in ciuda?….a 2-a,aaaaaaaaaaaaaa,imi dau palme…. cu aparatul

 2. ai dreptate. e un fel de”Tara arde, babele se piaptana”. stiu ca unora le suna a erezie, dar poate c-ar trebui sa nu mai fim cu capu’n nori, ci sa coboram cu picioarele pe pamant.

 3. Mda…atitudinea asta a Bisericii Ortodoxe reflecta aplecarea ei mai mult catre actul liturgic si mai putin catre partea de asistenta sociala. E o trasatura care devine din ce in ce mai pregnanta pe masura ce te deplasezi catre est si care tine de felul in care gandesc oamenii.
  Protestantii ar fi construit poate mai degraba 3000 de spitale si de camine de batrani.
  De-aia suntem saraci, pragmatismul nu ne sta in fire…
  Frumoase fotografii, George. Un superangular e o mina de aur in mana ta.

 4. Mda..in Cta de la o vreme s-au ridicat multe baraci din tabla….ce acum folosesc ca lacasi de cult si pe viitor urmeaza a fii ridicate noi biserici in locul lor. Nu stiu cu ce bani..ca sunt si f multe..iar Arhiepiscopia Tomisului a fost amenintzata cu executarea silita sau ceva de gen de catre fisc..in fine. Probabil ca biserica are parte inca de destula sustinere din moment ce pe langa ce trage popa de la slujba mai sunt bani si de actziuni sociale,noi constructzii etc…plus ca Ortodoxismul mi se pare cultul ce afiseaza cea mai multa decentza… sunt altzii cu pacate mai mari pe care sa ii criticam..

 5. Frumos! Eu am vizitat aceasta catedrala, ultima data acum 6 ani. Din pacate, atunci era in reconstructie si nu am putut vedea mare lucru, datorita schelelor. Dar vad ca a meritat. Realizarea este de exceptie, la fel si fotografiile !

 6. Mie stilul ortodox mi se pare jalnic, atat din punct de vedere al design-ului cat si al obiceiurilor. Cand intru intr-o biserica catolica, mi se pare ca intru intr-un loc care ma copleseste prin simplitate si bun gust, pe cand intr-o biserica ortodoxa gasesc gresie, lemn sculptat, decoratiuni aurii, desene cu struguri viu colorati, sfinti desenati cat mai schimonosot posibil si slujbe atat de lungi incat trebuie sa ai nervi de otel ca sa asculti pana la capat – asta ca sa nu mai amintim si de lalaituri vs. cor si orga. In cartierul in care locuiesc eu exista o biserica de piatra, construita prin 1800, catolica, pe care o gaseam tot timpul inchisa. Eram atat de curios cum poate arata pe dinauntru, incat am reusit sa aflu cand este slujba si m-am dus. Am ramas impresionat sa vad ca a fost restaurata in felul urmator: exista orga originala, insa toti peretii erau zugraviti alb, iar tavanul era de lemn lacuit cu o culoare inchisa. Daca era ortodoxa – doamne fereste cum ar fi aratat !
  Anyway, fotografiile sunt foarte frumoase, parca stilul tau le-a mai taiat din kitch-ul pe care il are un asemenea loc. Nu ai fotografiat sau nu intentionezi sa fotografiezi intr-o biserica catolica? Mi-ar place tare mult sa vad ce poate iesi de acolo din mana ta…
  Cat despre construitul de biserici, ai dreptate; pot sa construiasca 30000 – credinta adevarata nu-i acolo.

 7. cum spunea si necro, noi astialaltii am cam ars-o aiurea prin catedrala. ca de obicei felicitari, si multumiri pentru sfaturile impartasite.

  la mai mare!

 8. Multumesc tuturor. Sa o luam pe rand:

  1. Superangularul era a lui Necro, ocazie cu care m-am convins ca asta imi doresc, lucru pentru care nu stiu daca ar trebui sa-i multumesc posesorului tinand cont de noptile nedormite cu gandul la caruta de bani ce ar trebui cheltuita.

  2. Sunt convins ca o biserica catolica e cel putin la fel de ofertanta ca si locatie pe cat e una ortodoxa.

  3. Necro si Picco, n-aveti dreptate. La Necro am vazut pe lcd niste cadre simpatice, unele din ele starnindu-mi invidia.

  4. Rupandu-ne de fotografii si discutand subiectiv, intr-adevar curentele protestante si mai ales cele neo protestante se pare ca au descoperit ca secretul e sa fi cat mai aproape de oameni.

 9. Secretul e sa fii cat mai scurt,lumina multa,scaune multe si comfortabile(nu stiu daca ati remarcat cele cateva jilturi care sunt in ortodoxa),si intr-adevar sa fii cat mai aproape de oameni.
  George nu conteaza noptile nedormite,ia-l cat poti de repede.
  Necro nici ca puteai exprima mai artistic ,ce-am fredonat noi “astialalti” p-acolo

 10. Dumnezeu la cutie… sau la doza, daca vreti. Asa se explica natalitatea bisericilor si mortalitatea credintei. Unii spun ca stramosul afacerilor e trocul. Posibil. Eu cred ca vise si temeri ancestrale s-au speculat si inainte, de catre samani, vraci si alte asemenea vietati. Dar aceste vietati au invatat in timp, au capatat know-how. Ce poate fi mai profitabil decat sa-i vinzi omului propriile sale vise? Nu ai costuri de productie, nu ai investitii. Tu ca biserica (institutie) doar administrezi si incasezi. A auzit careva de contoare sau repartitoare de credinta montate la cutia milei? Sunt locuri in Romania unde reprezentantul Domnului nu iti canta la parastas fara milionul vechi. Atata timp cat omul, de la cel simplu pana la cel “complex” incearca sa-si “achite” pacatele din timpul vietii, in speranta ca ajunge dincolo fara datorii si cu un locsor bunicel asigurat Sus, se vor construi biserici. Inca 3000, pentru ca inseamna tot atatea cutii ale milei. Ale milei noastre fata de noi insine, Doamne iarta-ma! Si il rog pe George sa ma scuze ca m-am racorit aici, de obicei aici imi racoresc doar privirea. Dar e un subiect care ma roade si nu am putut sa tac…

 11. Contrejour: stai linistit ca o sa treaca (sau asa sper si eu) ar fi timpul ca lumea sa inteleaga defapt despre ce este vorba cu adevarat si sa gaseasca ce au ei nevoie in ei si nu intr-o masina de vise. Scuzle daca am ofensat pe cineva e doar parerea mea

 12. esplicatia e mai multe. Dar de fapt principalul eveniment ce pune in miscare ctitoririle de lacase sfinte e unul: Absolvirea seminarului in fiecare an. Asadar fin promotii noi de pastori care impart enoriasii in portii tot mai mici si isi proiecteaza cate o casa preoteasca sanatoasa cu biserica atasata. Doar legea zice clar: odata ce ai pus piciorul in randul clerului trebuie sa ai o parohie. Doua-trei blocuri si tot e ceva. In plus banii vin de la Ministrul cultelor daca ai actele beton pe parohia cu pricina. Mai trebuie doar sa primesti niste mobila veche de pomana de la enoriasii care au senzatia ca din contributiile in cutia mile s-au turnat cate 235 de metri cubi de beton si nu din impozitul pe venit. Aleluia!

  (asa se face ca acum a rasarit pe fostul maidan-teren de fotbal dintre blocuri o fundatie impunatoare si o capela de moment dotata cu toaca si clopot de pe acum. La urma urmei copii stau pe chat si pe skype sa caute propovaduiala sfanta, nicidecum la fotbal asa ca terenul se irosea. In plus dimineata si seara nu mai fac ei galagie. Avem clopote si toaca sa ne puna circulatia in miscare)

 13. Ma intriga faptul ca desi ne dam ortodocsi, multi dintre noi nu au nici o legatura cu credinta!Romanul nu s-a nascut poet;el s-a nascut CRITIC!!!Probabil, in anii ateismului s-a acumulat prea multa frustrare sau prea multa necredinta.Suntem afectati pana in maduva oaselor de vechile racile comuniste.Credem ca noi avem dreptate mereu,ne lamentam,ne plangem de mila,injuram cand au disparut lacrimile, dar nu facem nimic sa iesim din starea aceasta pacatoasa.Cine da cu piatra in Biserica trebuie sa stie ca loveste trupul Mantuitorului!De ce sa sfasiem noi camasa lui Hristos?Va intreb pe voi, cei care criticati cu atata vehementa comportamentul clerului, daca aveti idee cine este Judecatorul Suprem?Si ce pedeapsa il asteapta pe cel care necinsteste Casa Domnului si pe slujitorii ei???Daca un preot indrazneste sa-si bata joc de slujirea sfanta care i-a fost incredintata va lua plata sa.Ptr nimic in lume nu as dori sa ma aflu in locul lui in momentul Judecatii!Ma iertati daca am suparat pe cineva.Biserica noastra ortodoxa este sfanta ptr ca este intemeiata de Hristos.Si nici o mie de preoti falsi care sapa la temelia Bisericii sa o darame nu vor reusi sa clintasca nici o piatra macar de la temelia ei.Eu cred ca solutia este sa ne rugam mai mult:Ajuta Doamne necredintei mele!Slava lui Dumnezeu pentru toate.Sa avem grija de Biserica noastra ca este singurul lucru sfant pe pamant!

 14. Ortodoxia este credinta neschimbata de la intemeierea ei de catre Hristos. El nu a trait in comfortul zilei de azi (de asta in bisericile ortodoxe nu sunt scaune multe si pufoase). S-a jertfit pentru oameni. Asa ca merita sa te jertfesti si tu pentru el macar o data pe saptamana. Daca aduni orele pe care le petrecei la slujba de duminica (in cazul in care participi la toate) se strng 5 zile din 365 (ale unui an) dedicate Lui. Cat despre pictura, Sfintii sunt reprezentati asa, ca sa sugereze viata ascetica pe care au dus-o. Asta este rostul picturi: apropierea de cele sfinte, nu expozitie de arta. Oamenii canta in biserica din suflet, in schimb la catoliti stau ca la spectacol in banci si asculta concertul la orga.
  Sper ca nu v-au suparat aceste cuvinte, insa am vrut sa ofer si o perspectiva ortodoxa articolului si un contra-argument celorlalte commenturi.

 15. Hristos a intemeiat cel mult crestinismul. Orodoxia incepe undeva prin secolul 4 adica la vreo cateva sute de ani mai tarziu.

  Stau si ma intreb daca Isus ar trai azi ar construi catedrale ale mantuirii neamului (cu sau fara scaune pufoase)?

Leave a Reply